Wady i zalety schodów drewnianych

Schody poza łączeniem poszczególnych kondygnacji domu, coraz częściej pełnią funkcję dekoracyjną. Zamiast ukrywać je w klatkach schodowych na korytarzu, pojawiają się już zazwyczaj w widocznych miejscach. Schody można wykonać z materiałów takich jak żelbeton, metal, szkło oraz drewno. Coraz częściej można pokusić się również o schody drewniane na zamówienie u różnych producentów lub stolarzy. Takie schody można dopasować pod charakter domu i nadać im indywidualny, wymarzony wygląd oraz dobrać materiały, z których będą wykonane. Najczęściej montuje się schody jednobiegowe, dwubiegowe, schody zabiegowe oraz spiralne (w domach o małych powierzchniach). Drewno pozwala na nadanie schodom intrygujących kształtów oraz ciekawego charakteru. Jak każdy materiał drewno posiada swoje liczne wady i zalety.

Wśród wad można wyróżnić przede wszystkim cenę. W zależności od wykorzystywanego rodzaju drewna, koszt wykonania takich schodów może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zależne jest to także od tego, czy będą one wykonywane przez firmę, stolarza lub czy będą gotowym zestawem do złożenia. Kolejną wadą jest czas oczekiwania, który może wynieść nawet do kilku miesięcy. Schody drewniane nie są tak trwałe jak przykładowo np. te betonowe. Wymagają także odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia tak jak i inne elementy drewniane w domu. W razie pojawienia się potrzeby wymiany uszkodzonego stopnia należy wziąć pod uwagę, że najprawdopodobniej trzeba będzie znaleźć stopień z materiału zastępczego (z podobnego materiału o tym samym odcieniu). Niejednokrotnie może okazać się to problemem. W zależności od rodzaju schodów niektóre z nich mogą okazać się niebezpieczne, gdy np. stopnie są wąskie (jak np. w schodach krętych czy zabiegowych).

źródło: https://pl.fontanotshop.com/nice-4.html

Schody drewniane nie potrzebują dodatkowego przygotowania konstrukcji. Mogą być złożone bezpośrednio w domu w jeden lub maksymalnie dwa dni. Nie trzeba ich montować w momencie budowy domu i można je zaprojektować w dowolnym momencie – najlepiej na etapie wykończeniowym. Są także znacznie wygodniejsze od tych wykonanych z betonu. Przemieszczanie się jest znacznie bardziej zamortyzowane niż w przypadku stopni zrobionych z innego materiału. Wiąże się to ze sprężystością drewna, które jest także materiałem, który można w łatwy sposób uformować. Nadaje się idealnie dla konstrukcji spiralnych lub modułowych. Ich przeważającą zaletą jest sam fakt, że w razie potrzeby można je zdemontować i przenieść w inne miejsce. Pełnią również funkcję dekoracyjną i spokojnie można je umieścić w salonie. Drewno bardzo dobrze i łatwo łączy się z innymi materiałami. Razem z metalową konstrukcją może nadać naszemu lokum minimalistyczny, a nawet industrialny charakter. Łącząc je ze szkłem, uzyskujemy lekką i estetyczną konstrukcję, która ponadto dodaje pomieszczeniu wizualnej przestrzeni.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj schodów zostanie przez nas wybrany, możemy uzyskać ciekawe rozwiązania architektoniczne, które dodatkowo wpłyną na wygląd naszego domu. Dzięki odpowiedniej konstrukcji można uzyskać więcej miejsca w połączeniu z ciekawym wyglądem, gdzie jednocześnie uzyska się wygląd tradycyjny i nowoczesny.