Triki z kolorami w projektowaniu wnętrz

Zastanawialiście się kiedyś, czy poprzez odpowiednie wykorzystanie kolorów można zmienić postrzeganie całego pomieszczenia albo nawet i mieszkania? Musicie wiedzieć, że jest to możliwe! I często korzystają z tego profesjonalni architekci wnętrz. Na czym polega zabawa barwami podczas aranżacji wnętrz?

Kolory są bardzo ważne podczas aranżacji wnętrz. Idealnie dobrana farba do sypialni czy salonu może nie tylko upiększyć nasze mieszkanie, ale również polepszyć nasze samopoczucie. Dodatkowo jednak kolory we wnętrzach mogą odgrywać różne funkcje. Jakie? Tego dowiecie się w naszym dzisiejszym artykule!

Optyczne powiększanie przestrzeni

Za pomocą kolorów możemy przede wszystkim optycznie powiększyć nasze pomieszczenia. Jest to najczęściej stosowany trik, ponieważ każdy z nas chciałby, aby jego lokal wydawał się większy niż jest w rzeczywistości.

Aby uzyskać efekt optycznego powiększenia, wystarczy pomalować ściany oraz sufity na jasne kolory. Również biała zabudowa i meble mogą tu spełnić dobrą rolę. Warto pamiętać, że przestrzeń powiększą również duże okna oraz lustra.

Zmniejszenie przestrzeni oraz obniżenie pomieszczenia

Aby osiągnąć efekt odwrotny od poprzedniego, wystarczy wybrać kolory odwrotne – a więc ciemne. Zarówno ciemne meble, podłogi jak i ściany optycznie pomniejszą pomieszczenie. Przygaszone światło również może się do tego przyczynić.

Aby zniżyć nieco sufit, wystarczy pomalować go na ciemny odcień któregoś z kolorów.

źródło: studioloko.pl

Ocieplenie pomieszczenia

Kolory mogą jednak wpłynąć również na nasze odczucia temperatury. Dzięki barwom możemy ocieplić nasz pokój. Aby to osiągnąć, wystarczy użyć ciepłych kolorów farb oraz mebli. Dużą rolę mogą tu odegrać również drewniane dodatki – jak na przykład nowoczesna boazeria czy skosy, albo też meble w naturalnych drewnianych odcieniach.

Ochłodzenie pomieszczenia

Na zasadzie analogii do poprzednich zabiegów – aby ochłodzić nasz pokój, musimy użyć odwrotnych kolorów do tych, którymi ocieplaliśmy nasze wnętrza. Warto wiedzieć, że już samo powiększenie pokoju wpływa na ochłodzenie go.

Kiedy jednak chcielibyśmy od początku uzyskać sam efekt ochłodzenia, wystarczy, ze postawimy na barwy chłodne w pokoju. Wśród nich odnajdziemy różne odcienie bieli, błękitu oraz szarości. Jeśli natomiast chodzi o materiały – nasze pomieszczenie ochłodzą lustra, metaliczne połyskujące dodatki oraz błyszczące kafle na podłodze.