Malowanie drewnianych mebli

Często mamy ochotę diametralnie zmienić wystrój swojego mieszkania, ale brak nam na to pieniędzy. Są inne, znacznie tańsze opcje dla domowych projektantów wnętrz. Takim przykładem mogą być drewniane meble, które bardzo łatwo pomalować i dać im w ten sposób nowe życie. Wkładamy na siebie buty i… Moment, ale skąd mamy wiedzieć, jakie farby będą do tego dobre? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym artykule.

W sklepach i marketach budowlanych trafiając na dział z farbami, staniemy przed ogromem wyboru nazw, kolorów i rodzajów. Jak się w tym nie pogubić? Wystarczy, że poznamy ich podstawowe rodzaje do malowania mebli z drewna oraz ich wady i zalety.

Farby akrylowe

Największą popularnością od lat cieszą się farby akrylowe. Są bardzo wydajne, a jednocześnie możemy je kupić w niskiej cenie. Ich rozpuszczalnikiem jest najzwyklejsza woda, którą mamy w naszym kranie, co sprawia, że nie jest w żaden sposób toksyczna. Do wyboru, oprócz pełnej palety kolorów, mamy najróżniejsze efekty, takie jak wykończenie matowe, półmatowe, lub z połyskiem. Wadą tych farb jest to, że najlepiej kryją surowe drewno przez co:

  • najlepiej malować nimi nowe meble,
  • Jeżeli mebel został wcześniej pomalowany, musimy zeszlifować dokładnie starą powłokę i dopiero wtedy możemy zmienić jego kolor.

Farby kredowe

Drugim wyborem jest farba kredowa. Podobnie jak poprzednia, również rozpuszcza się w wodzie i wybór ich kolorów jest bardzo szeroki. Tutaj jednak kończą się podobieństwa. Farby kredowe są znacznie droższe i bardzo łatwo przywierają do drewna, nawet tego wcześniej nieoczyszczonego. Tak jak łatwo przywierają do drewna, tak szybko uda się nam je zeszlifować. Różnica w efekcie jest znaczna: meble pomalowane farbami kredowymi mają zawsze efekt matowy. Taki mebel trzeba również zabezpieczyć lakierem lub woskiem.

Nie takie trudne

Jak widać, farby do malowania drewna nie są aż takim problemem, jakim mogłyby się wydawać. Podstawowa wiedza w ich zakresie może nas doprowadzić daleko, a my zgodnie z naszym planem, zmienimy wygląd naszego mieszkania.