Kredyt hipoteczny – ile wkładu własnego na mieszkanie?

Wkład własny jest dla wielu osób dużym problemem. Od momentu, gdy banki systematycznie podwyższają wysokość wkładu własnego, marzenie o własnym M jest coraz bardziej odległe dla większej ilości osób. Ile trzeba mieć wkładu własnego, by otrzymać kredyt hipotetyczny? 

Ile wkładu własnego w 2019 roku? 

Kredyt hipoteczny z wkładem własnym to wymóg KNF. Jest to wytyczna z 2013 roku nazywana Rekomendacją S. Przed 2103 rokiem banki bardzo chętnie udzielały kredytów bez wkładu własnego. Więcej. Bardzo często kredyt hipoteczny był na 100 – 110% wartości nieruchomości. Jak łatwo się domyślić z tego okresu pozostało dużo „złych” kredytów.  Od 21017 roku banki wymagają 20 % wkładu własnego, chyba, że klient zgodzi się na dodatkowe ubezpieczenie kredytu, wtedy limit ten może być obniżony do 10%.

Kredyty kalkulator pokazuje, że banki w 2019 roku żądają od 10 – 20% wkładu własnego, tak jak było w roku ubiegłym.

Źródło: Expander

Nie tylko gotówka

Wkład własny, który jest konieczny, by uzyskać kredyt hipoteczny, to nie tylko gotówka. Porównanie kredytów pokazuje, że banki podchodzą do wkładu własnego z dużą wyrozumiałością. Wkład własny może stanowić zaliczka, którą wpłacimy deweloperowi na poczet umowy deweloperskiej. Mogą to być również środki przeznaczone na budowę domu, które wydaliśmy na zakup materiałów budowlanych.

Działka, którą posiadamy, a na której chcemy wybudować dom również może stanowić wkład własny niezbędny, by uzyskać kredyt hipoteczny. Kolejnym sposobem na wkład własny jest sprzedaż nieruchomości, którą już posiadamy bądź posiadanie książeczki mieszkaniowej.

Czekać, czy nie czekać?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest ważnym przedsięwzięciem. Zaciągamy kredyt na wiele lat. Banki przyznają kredyty nawet na okres 30 lat. Porównanie kredytów może ustrzec nas przed popełnieniem błędu, jakim jest zaciągnięcie drogiego zobowiązania, które przez wiele lat będzie uszczuplało nasz domowy budżet.

Jedno z podstawowych pytań, które należy sobie zadać zanim wystąpimy do banku o kredyt to wysokość wkład własnego, jakim chcemy dysponować w momencie zaciągania zobowiązania. Wyższy wkład własny pozwoli nam uzyskać kredyt na korzystniejszych warunkach. Niższy wkład własny zmusi nas do przedłużenia okresu kredytowania bądź zaciągnięcia kredytu na mniej korzystnych warunkach.

Niezależnie od decyzji, jaką podejmiemy zawsze zaczynamy starania o kredyt hipoteczny od zapoznania się z kredyty kalkulatorem. Porównanie kredytów to pierwszy krok do rozpoczęcia starań o kredyt hipoteczny. To dzięki temu urządzeniu zorientujemy się w różnicach, jakie występują w ofercie kredytowej różnych banków.