Koszt wykończenia wnętrz w nowej łazience.

Łazienka to miejsce, na które musimy przeznaczyć większą ilość funduszy. Poza standardowymi materiałami takimi jak płytki, kafelki czy prysznic lub umywalka, chcemy, aby pomieszczenie prezentowało się okazale. Dlatego coraz chętniej inwestujemy w ozdobne materiały takie jak kamień, podwieszane sufity. Jaką kwotę powinniśmy przeznaczyć na wykończenie nowej łazienki?

Metraż

Pamiętajmy, że metraż wpływa na koszt wykończenia wnętrz łazienki. Oprócz zakupu sanitariów takich jak kabina prysznicowa, umywalka czy ubikacja, weźmy pod uwagę płytki podłogowe i ścienne. Dlatego przygotowując projekt finansowy, powinniśmy uwzględnić uśrednione ceny materiałów, elementów wyposażenia czy dekoracyjnych, oraz zapłatę za robociznę.

Hydraulika i Elektryka

Łazienka w stanie surowym to taka, która wymaga przeniesienia punktów instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Uśredniony koszt pojedynczego punktu hydraulicznego wynosi około 200 złotych. Wykończenie elektrycznej to również ważny zabieg dlatego powinniśmy liczyć, że cena za niedrogiego fachowca zaczyna się już od 350 złotych wzwyż. Całościowa robocizna może wynieść nas około 1200 złotych.

Podłogi

Pamiętajmy, aby wybrać dobrej jakości płytki podłogowe oraz uwzględnić ceny fug, kleju do płytek czy preparatu gruntującego. Oczywiście ceny będą się od siebie różnić w zależności, w jakim sklepie kupujemy chemie i czy jest objęta promocją. Wliczając w to zapłatę za usługi glazurnika, który bierze 50zł/m2 koszt całościowy będzie nas wynosił około 1300 złotych.

Wykończenie ścian i sufitów

Koszt zakupu dobrej jakości płytek ze średniej półki to wydatek rzędu 50 zł/m2. Pamiętajmy, aby zawsze zakupić większa ilość płytek, ponieważ przy docinaniu możemy stracić około 10% całej ceramiki. Oczywiście powinniśmy uwzględnić zakup chemii i tak samo, jak w przypadku podłóg jej cena może różnić się w zależności od sklepu, w którym kupujemy i ilości, jaka jest nam potrzebna.

Sanitariat

Wybór umywalek, wanny/kabiny prysznicowej, lustra czy bidetu jest sprawa bardzo indywidualną. Dla małych łazienek dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie prysznica, przez co zaoszczędzimy dodatkową przestrzeń na inne sprzęty choćby jak pralka. Dobrym wyborem jest prysznic z hartowanego szkła, który będzie wytrzymały i posłuży nam przez najbliższe lata. Koszt takiej inwestycji z baterią to około 1800 złotych.

Jeśli chodzi o umywalkę, dobrze jest zakupić zestaw zawierający również szafkę i syfon. Średni koszt to około 350 złotych.
Ubikacja następne ważne atrybut wyposażenia to koszt około 600 złotych. Reszta wyposażenia takie jak bidet, lustra itd. Zależy od naszych możliwości finansowych oraz jak dużą przestrzeń mamy do zagospodarowania.

Planując budżet na wykończenie wnętrz w łazience, powinniśmy przeznaczyć około 6200 złotych.  Biorąc pod uwagę jedynie średniej jakości materiały, oraz zapłaty dla fachowców. Oczywiście cena ta zmienia się w zależności od materiałów, jakich używamy,jak bardzo chcemy zaszaleć z aranżacją oraz jak dużą posiadamy łazienkę.

Artykuł powstał we współpracy z firmą wykończeniową BB Construction.