Domy energooszczędne – pomysł na dom

Pewnego słonecznego dnia wybrałem się z żoną na przejażdżkę w poszukiwaniu inspiracji budowlanych. Planujemy wybudować dom, więc pojechaliśmy na pobliskie osiedle domków jednorodzinnych.

Od razu na wjeździe zobaczyliśmy domy energooszczędne. Zaciekawieni postanowiliśmy wypytać budowniczych o co dokładnie chodzi. Udało się nam dowiedzieć trochę informacji, jednak sami fachowcy nie wiedzieli dokładnie czym się one charakteryzują. Postanowiliśmy zatem pokręcić się po okolicy jeszcze chwilę i wrócić do domu zgłębić temat. Po jakiejś godzinie byliśmy na miejscu. Włączyłem komputer i zaczęliśmy szukać informacji w Internecie.To zadziwiające, jak dużo informacji można znaleźć. Dosłownie w kilka chwil miałem otworzonych pięć różnych stron z tą samą tematyką. Domy energooszczędne pojawiły się dosłownie wszędzie. Postanowiłem przeczytać wszystkie. Co prawda zajęło mi to dużo czasu, ale było warto. Z pierwszej strony dowiedziałem się, że przede wszystkim zużywają o wiele mniej energii od tradycyjnych.

Więcej informacji: http://domyhybrydowe.pl/system-hybrydowy

Domy energooszczędne to koszt kilku procent więcej w skali całej inwestycji

Parę lat temu, były to większe różnice, jednak jak można zauważyć cena maleje. Niestety żyjemy w czasach, w których z roku na rok ceny energii rosną, tak więc nie dziwi fakt, że ludzie rozglądają się za alternatywnymi rozwiązaniami, takimi jak domy energooszczędne. W związku z tym z pewnością staną się niedługo standardem. Druga witryna, to już typowe informacje czym charakteryzuje się ten rodzaj budownictwa. Taki oszczędny dom, to dobra izolacja stolarki okiennej oraz drzwiowej, zredukowanie termiczne, nowoczesny system wentylacji z odzyskiem ciepła oraz inteligentna instalacja grzewcza. Te cechy to ukierunkowanie na zużywanie się jak najmniejszej ilości energii. Redukcji podlega zużywanie energii elektrycznej poprzez oświetlenie, pracę urządzeń, itp. Kolejna strona to informacje stricte techniczno-budowlane, a więc takie elementy jak poprawna bryła domu, która powinna być prosta oraz ściany, które powinny mieć jak najmniej załamań. Ku mojemu zaskoczeniu można znaleźć również wytyczne odnośnie umieszczenia pokoi. Od strony południowej umieszcza się jadalnię oraz pokój dzienny. Pomieszczenia gospodarcze oraz garaż to strona północna. Jeżeli chodzi o samo wykonanie, domy energooszczędne nie mają jakiś szczególnych ograniczeń. Warunkiem jest spełnianie przez materiał norm izolacyjnych. Należy również dążyć do zniwelowania efektów mostków termicznych. Im jest ich mniej, tym lepiej. Kolejnym ważnym elementem jest szczelność konstrukcji i wszystkich zawartych w niej komponentów. Tak więc powietrze dostaje się do domu tylko poprzez system wentylacji.

Na kolejnych stronach dowiedziałem się informacji związanych głównie z oknami, drzwiami, jak i samą wentylacją. Przez te pierwsze ucieka najwięcej ciepła, o wiele więcej niż przez ściany. Dlatego właśnie domy energooszczędne wykonuje się z stolarki o wysokich parametrach termicznych. Za źródło ciepła odpowiadają urządzenia takie, jak różnego rodzaju nowoczesne kotły, czy pompy ciepła. Izolacja rur jest naprawdę ważna. Same grzejniki powinny posiadać jak najmniejszą pojemność wody. Oczywiście sprawdza się w tym przypadku wykorzystanie energii słonecznej, jednak te wspomniane wcześniej elementy mają ograniczyć główne spożywanie energii.