Dom z drewna, a kominek

Wiele osób marzy o spokojnej starości we własnym domu z drewna, gdzie wieczory można spędzać przy kominku nie zamartwiając się praktycznie niczym. Pozostaje tylko pytanie czy takie rozwiązanie na pewno jest bezpieczne. Ogień i drewno kojarzą się przecież jednoznacznie. Z jakim ryzykiem wiąże się zamontowanie kominka w domu drewnianym??

To oczywiście zależy. Nie ma większych przeciwwskazań, żeby dom z drewna posiadał w swoim wnętrzu zamontowany kominek. Trzeba jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zacznijmy od wyboru kominka. Powinien on mieć możliwość zamknięcia, tak aby oddzielić ogień od wnętrza domu. Zapobiega to przypadkowemu zaprószeniu ognia, od którego mógłby się zając taki dom. Kominek powinien być też dodatkowo obudowany materiałami niepalnymi takimi jak np. cegła. Dzięki temu nie ma styczności wysokiej temperatury bezpośrednio z drewnem.

Drugą bardzo ważną kwestią jest odpowiedzialne korzystanie z kominka. Około pół metra przed kominkiem powinniśmy wykonać podłogę z materiałów niepalnych. Również przedmioty, które mogłyby się łatwo zająć należy odsunąć na bezpieczną odległość. Kominek oraz komin powinniśmy czyścić przynajmniej 4 razy do roku, ponieważ pozostałości, które mogą często się w nim znajdują mogą się zająć.

Jak widać domy z drewna są bezpieczne jeżeli odpowiednio podejdzie się do tematu. Dotyczy to jednak również domów murowanych, które także narażone są w podobny sposób. Wystarczy dbać o odpowiednie warunki a nie powinno być z kominkiem w domu z drewna większych problemów.