Czym kierować się przy wyborze kleju?

W czasie remontu lub prac budowlanych ważne jest, aby osiągnąć efekt oraz satysfakcję z wykonanej pracy. Powinniśmy dobierać takie produkty, aby dawały nam możliwość osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Produkty mają różne użyteczności, własności. Najlepiej zorientować się przed zakupem jaki produkt jest najlepszy na rynku. Nie inaczej jest w przypadku kleju. Czym zatem kierować się przy jego zakupie?

Przede wszystkim powinniśmy określić rodzaj powierzchni do jakiej klej ma zostać zastosowany. Lista materiałów, do których możemy go użyć jest naprawdę spora, np. drewno, metal, szkło, skóra, papier, ceramika, guma i wiele, wiele innych. Oczywiście istnieje wiele produktów uniwersalnych, jednak występują również te specjalistyczne, przykładowo do styropianu nadają się tylko takie, które go nie rozpuszczą – kleje akrylowe. Niektórych powierzchni nie da się skleić, są to teflon, czy powierzchnie tłuste.

Kolejnym aspektem, na którym powinniśmy się skupić to wielkość oraz kształt sklejanej powierzchni. Do mniejszych i większych elementów stosuje się różne rodzaje klejów. Przykładowo, kiedy powierzchnia jest naprawdę mała, 2x2cm, stosuje się kleje przeznaczone do drobnych napraw. Wiążą szybko i mocno. W przypadku większych kształtów stosuje się produkty neoprenowe i akrylowe.

Mniej ważne, jednak równie istotne co pozostałe jest określenie, czy klejone miejsce będzie poddane wilgoci. Jeśli tak, to należy stosować produkty wodoodporne. Co ciekawe niektóre z nich są odporne na oleje, czy kwasy.

monterEstetyka oraz wygoda użytkowania jest różna w zależności od produktów. Kleje neoprenowe oraz poliuretanowe wydzielają nieprzyjemny zapach. Można zatem pomyśleć o użyciu bezbarwnych sylikonów.

Najważniejszym czynnikiem jest dobranie kleju o odpowiedniej sile wiązania. Na powierzchnie klejone często działają siły takie, jak uderzanie, wibracje, czy wyginanie. W takich przypadkach zaleca się stosowanie produktów dwuskładnikowych.

Ostatnim czynnikiem wyboru kleju jest czas wiązania, a więc czas potrzebny do wyschnięcia produktu, niezbędny do odparowania rozpuszczalnika zawartego w kleju, który nadaje mu płynną konsystencję. Nie zawsze szybko znaczy dobrze. Warto nieraz odczekać trochę dłużej dla pewności, że klej związał właściwie.