Art Deco – co musisz wiedzieć o stylu?

Winda w stylu Art Deco w Chrysler Building
Winda zachowana w stylu Art Deco wewnątrz Chrysler Building

Art Deco to popularny w latach 20. i 30. ubiegłego wieku styl sztuki, który mimo swego wpływu na grafikę czy malarstwo, szczególnie popularny stał się w pośród twórców architektury, a zwłaszcza – architektury wnętrz. W jaki sposób styl ten skradł niegdyś serca ludzi na całym świecie? Czy artyści wciąż korzystają z jego dorobku?

Czym charakteryzuje się styl Art Deco?

Lustro w stylu Art DecoArt Deco stanowił odpowiedź na panującą na przełomie XVIII i XIX wieku sukcesję, czyli styl wyróżniający się brakiem uporządkowania oraz abstrakcyjnością formy i treści. Pionierzy pragnęli przywrócić sztuce zarówno porządek, jak i użyteczność, opierając główne założenia nurtu na figurach geometrycznych oraz materiałach najwyższej jakości.

Dążenie do tworzenia przedmiotów z najwyższej klasy tkanin (jak chociażby jedwab), skóry naturalnej, brązu, drewna polerowanego (głównie hebanu i bluszczu), a także dodatków w postaci złoceń czy kamieni szlachetnych sprawiło, że Art Deco stał się domeną ludzi bogatych.

Kolorystyka stylu zaczerpnięta została z nurtu fowizmu, w którym popularne było stosowanie jasnych i wyraźnych kolorów.

Przykłady zastosowania stylu

Jedną z najbardziej znanych budowli zachowanych w stylu Art Deco jest paryski teatr Théâtre des Champs-Élysées, w którym wpływ nurtu widoczny jest w każdym detalu – od płaskorzeźb wieńczących zewnętrzną część budynku, przez sale teatralne, do elementów wykończenia kopuły. Innym doskonałym przykładem może być nowojorski wieżowiec będący jedną z wizytówek miasta – Chrysler Building, czy zlokalizowany w jego pobliżu General Electric Building. Co więcej, w tym stylu wykonana została również Statua Jezusa Zbawiciela w brazylijskim Rio de Janeiro.

Sala w stylu Art Deco w Théâtre des Champs-Élysées
Sala w stylu Art Deco w Teatrze des Champs-Élysées, Francja

W Polsce najbardziej znanym przykładem zastosowania stylu jest Kapliczka Bożego Narodzenia, zaprojektowana i wykonana przez cenionego artystę – Jana Szczepkowskiego. Polskie budynki, które zostały stworzone zgodnie z założeniami nurtu, to między innymi Bank Gospodarstwa Krajowego, gmach Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Komunikacji, a także Muzeum Narodowe w Warszawie.

Art Deco współcześnie

Wciąż zmieniające się trendy w sztuce, a także pamięć o stylach uwielbianych w przeszłości, to powody, które stały się doskonałym pretekstem do powrotu Art Deco we współczesnym wydaniu. Jest to wyraźnie dostrzegalne w przypadku najnowszych inwestycji – biurowców, czy nowopowstających luksusowych mieszkań w Warszawie (np. Art Deco na Woli – http://artdecowola.pl). Konieczność adaptacji nurtu do wymagań nowoczesnego społeczeństwa sprawia, że jest on łatwiej dostępny niż miało to miejsce w przeszłości.

Czy Art Deco jest dla mnie?

Nurt odniósł sukces na całym świecie, co możliwe było dzięki jego charakterystycznym cechom. Cechy te są jednak na tyle specyficzne, że  styl mimo swej elegancji, niekoniecznie musi podobać się wszystkim miłośnikom modernizmu w sztuce i architekturze.