4 główne zalety mieszkania z rynku pierwotnego

mieszkanie rynek pierwotny

Każdy, kto ma w planach kupienie własnego mieszkania, musi podjąć decyzję, z którego rynku chciałby takie lokum nabyć. Do dyspozycji są dwa – pierwotny oraz wtórny. Dziś skupimy się na pierwotnym i jego licznych zaletach.

Rynek wtórny zakłada odkupienie mieszkania od jego aktualnego właściciela. Rynek pierwotny zaś polega na kupieniu nowego mieszkania prosto od dewelopera. Obie drogi mają swoje wady oraz zalety. Dziś skupimy się na zaletach rynku pierwotnego.

Nieważne, czy chodzi o mieszkania w Wejherowie, Katowicach, Warszawie, Poznaniu czy Zielonej Górze. Wszędzie rynek pierwotny działa podobnie i ma takie same cechy. Przyjrzyjmy się im bliżej:

mieszkanie rynek pierwotny

ZALETY RYNKU PIERWOTNEGO

Deweloperzy wciąż decydują się na nowe inwestycje i spotykają się ze sporym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego. Nowe mieszkanie równa się pełnym możliwościom. Oto jego 4 główne zalety:

  • MOŻEMY SAMI ZADECYDOWAĆ O WYSTROJU – ta cecha jest bardzo ważna. Znacznie łatwiej nam będzie samemu zaaranżować pustą przestrzeń niż wprowadzać poprawki czy generalne remonty i odświeżenia w mieszkaniach starych. Koszty bowiem są jednorazowe i nie obejmują pozbywania się wystroju po starych właścicielach.
  • NOWOCZESNOŚĆ W TECHNOLOGII I WYGLĄDZIE – nie da się ukryć, że mieszkania znajdujące się na rynku wtórnym często umiejscowione są w blokach z wielkiej płyty czy starych kamienicach, gdzie wciąż wszystko ulega awariom lub po prostu jest brzydkie. Nowe budownictwo zakłada obecność technologicznych udogodnień dla mieszkańców (takich jak na przykład windy) oraz projekty w ciekawym stylu, cieszącym oko i dającym wrażenia estetyczne.
  • WIĘCEJ OFERT – jako, że rynek pierwotny w Polsce mocno przyspieszył w ciągu ostatnich kilku lat, mamy do czynienia z mocnym wyparciem przez niego rynku wtórnego. Większość ofert to propozycje deweloperów, dlatego też łatwiej nam będzie znaleźć to, czego szukamy i porównać ze sobą różne inwestycje.
  • NIŻSZE KOSZTY KUPNA – rynek pierwotny ma to do siebie, że paradoksalnie często oferuje lokale w znacznie niższej cenie za metr kwadratowych od tych z rynku wtórnego. Taki stan rzeczy utrzymuje się głównie z wielkich miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk. Ponadto dzięki temu, że chcemy zakupić mieszkanie prosto u dewelopera – odchodzą nam koszty biur nieruchomości, które w innych przypadkach pośredniczą całej transakcji.